Titolo | Anthem |
Agenzia | Saatchi & Saatchi Los Angeles |
Campagna | Let's Go |
Cliente | Toyota Motor Corporation |
Marca | Toyota |
Data di Prima Diffusione/Publicazione | 2015 / 9 |
Settore | Auto Nuove |
Tipo di Media | Televisione |
Lunghezza | |
Colonna sonora | "The World" by The Young Rising Suns |
Chief Creative Officer | Jason Schragger |
Creative Director | Leo Circo |
Associate Creative Director/Copywriter | Chip McDonald |
Associate Creative Director/Copywriter | TJ Bennett |
Associate Creative Director/Art Director | Brian Morgan |
Associate Creative Director/Art Director | Sherry Dargert |
Associate Creative Director/Art Director | Robyn Stern |
Executive Director, Integrated Production | Lalita Koehler |
Director of Content Production | Sara Selbert |
Executive Producer | Pamela Parsons |
Executive Producer | Richard Bendetti |
Integrated Production | Antonietta Croft |
Associate Art Producer | Brittany Cernansky |
Associate Director of Project Management | Jill Savage |
Associate Project Manager | Simone O'Conner |
Account Director | Erica Baker |
Account Director | Andrew Corpman |
Account Director | Alex Newson |
Account Supervisor | Ben Ortega |
Account Executive | Anne Zimmerman |
Associate Account Executive | Jeremy Strege |
Account Director | Valerie Purdy |
Chief Strategy Officer | Mark Turner |
Strategic Planning Director | Evan Ferrari |
Strategic Planner | Julienne Lin |
Strategic Planner | Shaunt Halebian |
Executive Communications Director | John Lisko |
Director of Integrated Business Affairs | Kell Christy |
Brand Communications Manager - Toyota | Russ Koble |
Casa di Produzione | Park Pictures |
Executive Producer | Jackie Kelman-Bisbee |
Executive Producer | Mary Ann Marino |
Head of Production | Anne Bobroff |
Line Producer | Pete Vitale |
Director | Vincent Haycock |
Production Service Company - Chile | South Pictures |
Head of Production (South Pictures) | Veronica Figueroa |
Executive Producer/Partner (South Pictures) | Ryan Wagner |
Executive Producer/Partner (South Pictures) | Maria Paz Zedan |
Producer | Nayla Soffita |
Editing Company | Exile Editorial |
Executive Producer | Carol Lynn Weaver |
Producer (Exile) | Melanie Gagliano |
Producer (Exile) | Marlinda Walcott |
Editor (Exile) | Shane Reid |
Assistant Editor (Exile) | Mari Celeste Garrahan |
Finish & VFX | ArsenalCreative |
Visual FX Supervisor/Lead Flame | Matt Motal |
Flame Artist | Jeff Aquino |
Flame Artist | Jameson DeSantis |
After Effect Artist | Andrew Scheriber |
Producer | Pravina Sippy |
Telecine | Company 3 |
Color Artist | Sean Coleman |
Sound Design | Lime Studios |
Sound Design/Mix | Loren Silber |
Photographer | Daniel Montecinos |